Medúúúza! - s čárkou, díky Klárko! :-)

03.02.2013 19:18

Ve školce jsme měli lednové téma "Jak to funguje". Náhodou jsem na netu narazila na moc pěkný návod na výrobu "medúzy v lahvi" a bylo mi jasné, že se takový pokus bude líbit i dětem. Navíc se při pozorování svých medúz ještě i něco naučí třeba o principu vodováhy :-) 

Nejdřív jsme vyzkoušeli vyrobit medúzu doma. Všechno vyšlo jak mělo, takže jsme druhý den pokračovali ve školce.

Princip je jednoduchý. Určitě už jste někdy viděli plavat mikrotenový pytlík někde v rybníku nebo v moři. To je naše medúza :-) Pro nejlepší efekt je potřeba pytlík nastříhat a zavázat medúze "hlavu", jak je dobře vidět na fotkách v návodu, z kterého jsem vycházela. Je to tam dost podrobně nafocené i pro neangličtináře. Medúzu jsme pak šoupli do petky naplněné vodou a přidali jsme pár granulek potravinářského barviva. Dala jsem dětem vybrat barvu, i když třeba žlutá voda v lahvi neevokovala právě moře... :-) Pozorovali jsme, jak se barva ve vodě rozpouští, už to je pěkná podívaná.

No a pak jsme s lahvemi různě hýbali, otáčeli jsme je a pozorovali pohyb "medúzy". Jak jsem doufala, děti byly nadšené. Ti, kteří si přinesli velkou petku, si navíc trochu zaposilovali :-)