Přesýpáme čas

28.04.2012 19:12

Na téhle aktivitě ji vidět, jak ten čas letí. Trochu moc rychle na můj vkus...

Inspirovala jsem se na jednom americkém webu, bohužel si nevybavuji na kterém, takže odkaz přidám možná později, až si vzpomenu :-) 

Přesýpací hodiny jsou na výrobu překvapivě jednoduché (aspoň pro mě to bylo překvapivé). Potřebujeme dvě sklenice - my jsme použili ty od ovocných přesnídávek, od jedné z nich i víčko, lepicí pásku (třeba kobercovou nebo podobnou silnou), provázek a nějaký "nástroj" na propíchnutí víčka. A co nejjemnější písek samozřejmě!

Lucinka použila vlastnoručně prosátý písek z pískoviště a pár kamínků jí ze sítka propadlo, takže úplně jemný nebyl, ale ocenila jsem, že chce všechno dělat sama.

Do víčka udělám jednu (nebo klidně i víc) dírek nějakým špičatým nástrojem. My jsme v nářadí našli tohle "píchátko" :-)

Tohle byla nejzábavnějí část výroby :-) Lucinka chtěla opět dělat vše sama, Dan jí přidržoval "nástroj". Zdržela jsem se varovných komentářů, pouze jsem upozornila na rizika a Lucinka mě zase překvapila - mířila naprosto přesně a všechny prsty zůstaly celé. 

Jednu sklenici pak proděravěným víčkem uzavřeme a do druhé nasypeme prosátý písek. Položíme zavíčkovanou sklenici na tu bez víčka a připevníme je k sobě pomocí lepicí pásky. My jsme měli nehezkou kobercovou, takže jsme pak střed ještě omotali provázkem, fantazii se meze nekladou :-)

Užili jsme si to a máme vlastnoručně vyrobené přesýpací hodiny. Na měření času při čištění zubů je ovšem nepoužíváme, asi by dětem upadla ruka, než by se všechen písek přesypal :-)